Krótka historia Karwi

Położenie i charakterystyka

Karwia, znana również jako Karwiô w języku kaszubskim i Karwen po niemiecku, to wieś położona w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo, nad Morzem Bałtyckim. Ta malownicza miejscowość letniskowa słynie z szerokiej plaży o długości około 3 km oraz przystani morskiej dla rybaków. W sezonie letnim działają tu dwa kąpieliska, a większość zabudowy stanowią prywatne kwatery, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe.

Pierwsze wzmianki o Karwi pochodzą z XIII wieku. W 1599 roku starosta pucki sprowadził holenderskich osadników, którzy osuszyli bagna wokół osady i założyli nowe osiedle Karwieńskie Błota. W 1773 roku morze zalało całą miejscowość, co było częstym problemem aż do lat 30. XX wieku, kiedy zbudowano tamę chroniącą wieś przed powodziami.

Dziedzictwo

W Karwi zachowało się wiele budynków z przełomu XIX i XX wieku, które mają wartość zabytkową. Historia tej wsi sięga 1274 roku, kiedy to była małą osadą rybacką. W XVI wieku Karwia była wsią królewską w powiecie puckim województwa pomorskiego. Od 1963 do 1972 roku była częścią osiedla Jastrzębia Góra, a od 1973 do 2014 roku należała do miasta Władysławowo.

W grudniu 1889 roku w Karwi otwarto stację ratownictwa brzegowego. W okresie międzywojennym Karwia stała się popularnym letniskiem, przyciągającym coraz więcej turystów. Po II wojnie światowej w Karwi stacjonowała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, której budynki przekształcono później na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Straży Granicznej.

Geografia

Karwia leży na wschodnim krańcu Wybrzeża Słowińskiego, między Kanałem Karwinką a strugą Czarna Woda. Graniczy z sołectwem Ostrowo na wschodzie, Karwieńskim Błotem Pierwszym na południu, Karwieńskim Błotem Drugim na zachodzie oraz z Bałtykiem na północy. Do najbliższego miasta, Władysławowa, jest 16 km, do Pucka 25 km, do Helu 51 km, do Sopotu 61 km, a do Łeby 63 km.

Przyroda

Położenie Karwi sprawia, że jest to idealne miejsce do wypoczynku. Pas wybrzeża stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a pozostały obszar należy do Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Przybrzeżne wody Bałtyku wchodzą w skład obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, gdzie zimują nur czarnoszyi i rdzawoszyi, a także lodówki, nurniki i uhli. W okolicy można spotkać także foki szare i obrączkowane oraz morświny.

Karwia dzisiaj

Współczesna Karwia oferuje bogatą bazę noclegową, liczne bary, kawiarnie, puby oraz smażalnie ryb. Miejscowość przyciąga turystów piękną plażą, czystym powietrzem oraz spokojem, idealnym do wypoczynku.

Karwia przeszła liczne zmiany administracyjne: w latach 1946–1954 była w gminie Strzelno, powiat wejherowski, województwo gdańskie; w latach 1954–1960 jako gromada w powiecie puckim; od 1960 do 1972 należała do gromady Jastrzębia Góra; od 1973 do 2014 była częścią miasta Władysławowo, a od 2015 funkcjonuje jako wieś sołecka w gminie Władysławowo.

Tekst powstał na podstawie artykułu w Wikipedii i innych źródeł.

Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu +48 505 707 191